SEKTÖR LİGİ FUTBOL TURNUVASI YÖNETMELİĞİ

A – GENEL HÜKÜMLER

1 – Bu yönetmelik, sektörler arasındaki mesleki dayanışmanın arttırılması ve çekişmeli yapılacak olan bir sporun kazançlarından sektör temsilcilerinin yararlanabilmesi amacıyla, turnuvanın bir düzen ve sistem içerisinde dostça, zevkli, adil ve dürüst oyun kuralları ile uygulanabilmesi için oluşturulmuştur.

2 – Yönetmelik, turnuvanın genel katılım ve uygulama kurallarını içerdiği gibi, uluslararası futbolun kurallarının yorumlanması ile maçlarda uygulanacak özel hükümleri de içermektedir. Yönetmelik yılda iki kez (Nisan, Ekim) yapılacak turnuvalar öncesinde Turnuva Komisyonu tarafından dönemsel bilgilerle güncelleştirilmekte ve yapılacak olan turnuvanın uygulama şartnamesi haline dönüştürülmektedir. Bu yönetmelik turnuva yürütme kurulu tarafından uygulanacaktır.

B – TURNUVAYA KATILMA ŞARTLARI

1 – Turnuvaya katılacak her takım, takımlarının hangi isim ile turnuvaya katılacağını, takımlarına dâhil ettikleri oyuncuların isimlerini, kimlik fotokopilerini, sektör mensubu evraklarını (İşe giriş bildirgesi, SGK kaydı vb.), (şirket temsilcisi takım için, şirket İK yöneticisinin takım listesi altına kaşe imzalı onayı yeterlidir, oyuncunun personel olmaması İK yöneticisi sorumluluğundadır), takım temsilcilerinin (kaptan) isimlerini, temsilcilerinin iletişim bilgilerini, 14 Mayıs 2021 tarihine kadar turnuva komitesine ulaştıracaktır. Takım oyuncularının ne şekilde oluşturulacağı aşağıdaki maddelerde belirtilmiştir.

Turnuva katılım ücreti, 1.500 TL'dir. Ligimiz, Side/Antalya bölgesinde yer alan Sueno Beach Hotel'de konaklamalı olarak gerçekleşecektir. Konaklama ücretleri :

Çift kişilik odalarda gecelik kişi başı 490TL'dir. Diğer konaklama seçenekleri için irtibata geçiniz.


10. Sektör Ligi'ne katılabilmek için, ilk takım listesi ve başvuru formunun 14 Mayıs 2021, kesin takım listelerinin (ilk listeden maksimum 3 oyuncu değiştirilebilir) ilgili belgelerin gönderiminin ve tüm ödemelerin 21 Mayıs 2020 tarihine kadar tamamlanmış olması gerekmektedir. 

Transferler ve indirimli uçak bileti için talepte bulunulması halinde fiyatlandırma yapılacaktır.

Katılım iptali durumunda katılım/otel/uçak/transfer vb. ücret iadesi yapılmayacaktır.

 

2 – Takım kadroları sınırsız oyuncudan oluşturulabilir, teknik kadro kısıtlaması yoktur. Maç kadroları ise 8 asil, 3 yedek oyuncudan oluşacaktır. Maç kadrosu, her maç öncesi ekibimiz tarafından takım kaptanlarından istenecek ve komiteye ibraz edilen takım listesi ile karşılaştırılacaktır. Turnuva boyunca diğer takımlardan veya dışarıdan oyuncu transferi yapılamayacaktır.

3 - Takım kadroları o sektör şirketi personellerinden oluşturulmalıdır (detaylar takip eden maddelerde). İstisnası: Her takım sektör şirketi dışından 1 (bir) oyuncuyu, aktif futbol lisansı bulunmamak ve 30 yaş üzerinde olmak kaydıyla kadrosunda bulundurabilir (TFF oyuncu lisans sorgulaması yapılacaktır). 

4 - Sektör paydaşı olmak üzere en fazla iki şirket birleşerek bir takım oluşturabilir.

5 - Her bir oyuncu için, aynı şirkette askerlik ara vermesi hariç, en az iki ay geriye dönük SGK kaydı aranacaktır.

6 - Grup şirketleri birleşerek takım oluşturabilir. Bu durumda takım ismi ana şirket ismi olmalıdır.

7 - Bir şirket franchise, şube, acente vb. kanalı oyuncularını, bağlılık sözleşme veya belgelerini ibraz ederek oynatabilir.

8 - Şirket 1 adet taşeron firmasından maksimum 1 oyuncu alabilir. Taşeron anlaşması ve oyuncu SGK  ibraz edilmelidir. Şirket bünyesinde iki ay üzerinde yerleşik ve sürekli çalışan yazılım, teknik, inşaat vb. taşeron personel İK yöneticisi onayıyla takımda yer alabilir.

9 - Stajyer oyuncu hiçbir şartla oynatılamaz.

10 - Katılımcı takım çalışanı ve yukarıdaki şartlara haiz olmak kaydıyla, takım listelerinde aktif profesyonel veya amatör lisanslı oyuncu bulunabilir. Kontenjan oyuncu profesyonel ya da amatör futbolcu olamaz.

11 - Organizasyon komitesi, yönetmelik şartlarını, etkinlik programını, maçların oynanacağı sahaları, konaklamanın yapılacağı otelleri belirleme ve değiştirme hakkına sahiptir. Kamu otoritesinin ve kolluk güçlerinin alacağı kararlar ve mücbir sebepler nedeniyle, organizasyonun iptalini ya da ertelemesini yapabilir.

12 - Tüm oyuncular, sağlık, tamamlayıcı sağlık, seyahat sağlık, ferdi kaza sigortalarından en az birine sahip olmalıdırlar. 

13 - Oyuncuların 2 aylık SGK kaydı ya da  şirket İK yöneticisinin, şirket antetli kağıdına yazılacak takım listesi altına kaşe ve imzalı onayı yeterlidir. Bu durumda; oyuncunun personel olmaması İK yöneticisi sorumluluğundadır. 

ÖN KADRO VE KATILIM ONAYI 14.05.2021 TARİHİNE KADAR GÖNDERİLMİŞ OLMALIDIR. TÜM BELGE VE KESİN KADRO LİSTELERİ İSE 21.05.2021 TARİHİNE KADAR ORGANİZASYON KOMİTESİNE ULAŞTIRILACAKTIR. KESİN KADRODA, ÖN KADRODAN MAKSİMUM 3 OYUNCU DEĞİŞTİRİLEBİLİR. KOMİTE DEĞERLENDİRME SONUÇLARINI TAKIMLARA BİLDİRECEK VE LİG ESNASINDA KRİTERLERE UYGUN OLMAYAN OYUNCU İTİRAZI YAPILAMAYACAKTIR.

KADROLARINDA SEKTÖR ŞİRKETİ DIŞINDAN, (KONTENJAN OYUNCU HARİÇ) OYUNCU BULUNDURDUĞU SONRADAN TESPİT EDİLEN TAKIMLAR DİSKALİFİYE EDİLİR VARSA KAZANDIKLARI DERECELER İPTAL OLUR.

C – TURNUVA TAKVİMİ

1 – Turnuva 27 Mayıs 2021 günü Sueno Beach Hotel (Side/Antalya) doğal çim sahalarında (otel içi sahalar)  yapılacak açılış maçı ile başlayacaktır. Lig 30 Mayıs 2021 günü final ve 3.'lük maçı ile tamamlanacaktır. Gruplarından çıkamayan takımlar, diledikleri boş saha ve zamanda dostluk maçı yapabilirler. 

2 – Turnuvanın ve turnuvaya katılan tüm takımların maçlarını günlerini ve saatlerini gösteren fikstür, kura çekimi sonrası, iş bu yönetmeliğin ekinde tüm takım temsilcilerine sunulacaktır. Turnuva komitesi ilgili fikstüre göre sadece kura çekimi yapacaktır ve tüm takımlar çekilen kura neticesinde önceden belirlenen fikstüre uyacaklardır.

3 – Şampiyonluk maçının oynandığı gün kapanış ve kupa seremonisi düzenlenecek ve dereceye giren takımlara kupalar ve sponsorlardan ödüller verilecektir. Kura çekimi ve kapanış kokteyli maçların oynanacağı tesislerde yapılacaktır.

D – TURNUVA OYUN KURALLARI VE CEZALAR:

1 – Maçlar saha içinde 1 kaleci, 7 oyuncu olmak üzere 8 kişi olarak oynanacaktır. Yedek oyuncu sınırı 3'tür. Maç öncesi görevli arkadaşlar maç kadrolarını alacak, isimler takım listelerinden kontrol edilecek, uygun olmayan oyuncu kaptana bildirilecektir. Takım kaptanları listeler üzerinde itirazları olmadığına dair maç kartlarına imza atacaktır. İtirazları varsa hangi oyuncuya olduğuna dair kart üzerinde işaretleme yapacaklardır. Maçtan en az 15 dakika öncesinde kontroller için maç kadrosunun sahada bulunması zorunludur.

2 – Maçlarda, 3 yedek oyuncu dahilinde, değiştirme sayısına ilişkin kısıtlama ve oyundan (kırmızı kart ile ihraç hariç) değişerek çıkan oyuncunun tekrar oyuna girememesine dair kısıtlama bulunmamaktadır.

3 – Maçlarda taç, ofsayt ve kaleciye pas yasağı kuralları uygulanacaktır.

4 – Maçlar, 25 dakikalık 2 devre halinde oynanacaktır. Devreler arası dinlenme süresi 5 dakika olacaktır. Maç sahaları 60x40 metre boyutlarında ve doğal çim zeminlidir.

5 – Turnuvaya katılan tüm takımlar, futbol maç kıyafeti olan bir örnek forma, şort ve konç ile sahaya alınacaktır. Takımlar asıl formalarına ek olarak kontrast renk ikinci bir takım forma bulundurmak zorundadır. Bu formaların görselleri turnuva tarihinden 15 gün önce komiteye iletilmek zorundadır. Komite maç öncesi, o maçta hangi formanın kullanılması gerektiğini takımlara bildirecektir. Maçlarda ayakkabı olarak sınırlama yoktur, ancak maçlar çim sahalarda oynanacağı için krampon tipi ayakkabılar tercih edilebilir. Çivili krampon diye tabir edilen profesyonel tip kramponlar kesinlikle yasaktır. Oyuncular tekmelik kullanmak zorundadır, tekmelik kontrolü seremoni öncesi hakem tarafından yapılacak, tekmeliksiz oyuncu kesinlikle oynatılmayacaktır. Kayarak müdahaleler yasaktır.

6 – Maçlar TFF tarafından atanacak faal futbol hakemleri tarafından yönetilecektir.

7 – Kırmızı kart görerek oyundan ihraç edilen oyuncu kırmızı kart gördüğü eylem başkaca bir disiplin cezasını gerektirmiyor ise (komite değerlendirmesi ile oyuncu turnuvadan ihraç edilebilir) herhangi bir karara gerek kalmaksızın o maçta oynayamayacaktır, sonraki maçta oynayabilir. 

8 – Maç esnasında yedek oyuncular (3 oyuncu), yönetici veya takım antrenörleri, sınırları belirli, kendi takımlarına ait bölümde bulunacaklardır. Seyirciler kendilerine ayrılan alanda maçları takip edeceklerdir.

9 – Maç hakemi maç sırasında oluşan gol, sarı kart, kırmızı kart gibi hususları takım listelerindeki oyuncuların sırt numarasına göre kaydedecek ve maç sonucunu netice kısmına yazacaktır.

11 – Maç öncesinde ve maç sonrasında oluşan olaylar, "turnuva yürütme ve disiplin kurulları" tarafından turnuva sonrası değerlendirilecek ve sonuca bağlanacaktır. Maç esnasında ise tek yetkili hakemdir. Hakem kararları kesindir, itiraz edilemez.

Turnuva esnasında, öncesinde ve sonrasında mesleğine yaraşmayan ve sporculuk ile bağdaşmayan davranışlarda bulunan oyuncular turnuva yürütme kurulunca turnuvadan ihraç edilecektir. Otel ve spor tesisleri içerisinde, dışarısında yapılacak her türlü taşkınlık, fiili ve sözlü saldırı ayrıca yasal haklara saldırı kapsamında değerlendirilebilir.  !!! 

Lütfen telafisi güç durumlara düşmeyelim. Sportif birliktelik sayesinde mesleki birlikteliği sağlamaya çalışan ligimizin devamlılığı için yardımcı olacağınıza inanıyoruz.

12 - Turnuva sırasında maç içinde veya dışında hakemlere yönelik saldırı, küfür veya hakarette bulunan oyunculara ve olaylara ilişkin hakem veya gözlemci veya turnuva yürütme kurulu raporu gereği, turnuva yürütme kurulu tarafından yapılacak olan değerlendirme ile olaylarda kusurlu bulunan oyuncuların sonraki turnuvalara ya da yapılacak tüm turnuvalara katılamamalarına dair yaptırım uygulanabilecektir.

13 – Fikstür, 27 Mayıs 2021 tarihinde yapılacak olan kura çekiminden sonra belirlenecek olup, tüm takımlar grup usulüne göre birbirleriyle oynayacak, grup maçları sonunda her gruptan çıkan ilk iki takım ile eleminasyon maçları yapılacaktır. Eleminasyon maçlarında beraberlik durumunda direkt seri penaltılara geçilir.

14 - Maçına eksik oyuncu ile gelen takım en az 1 kaleci 5 oyuncu ile oyuna başlayabilir. Daha azı halinde, hiç gelmemesi durumunda ve maç başlama saatinden 10 dakika geç gelmesi durumunda karşılaşma hakem tarafından tatil edilir ve o takım 3-0 hükmen yenik sayılır. Ayrıca maç içinde bir takımın 3 kırmızı kart görüp 5 kişi kalması halinde o takım o anda galip bile olsa 3-0 hükmen yenik sayılır, rakip galipse o anki skor geçerli sayılır.

15 – Turnuva maçlarının oynanması anında veya saha sınırları içinde sayılan yerlerde oluşan her türlü sakatlıkta komitenin herhangi bir sorumluluğu yoktur. Turnuvaya katılan takımların temsilcileri ve oyuncuları, her türlü sağlık tedbirlerini almak ve sağlık sigortası yapmakla yükümlüdür.

16 - Turnuva komitesine yönelik fiili veya sözlü saldırılar diskalifiye sebebidir.

17 - Organizasyon komitesi, yönetmelik şartlarını, etkinlik programını, maçların oynanacağı sahaları, konaklamanın yapılacağı otelleri belirleme ve değiştirme hakkına sahiptir.

18 - Yanlış anlaşılmalara mahal vermemek için lig komitesinin tek muhatabı takım kaptanıdır. Diğer oyuncu ve sair kişilerden gelen talepler dikkate alınmayacaktır.

19 - Kura çekiminin yapılacağı salona tüm takımlar kendi tek tip forma ya da eşofmanları ile gelecek ve grup halinde oturacaklardır.

20 - Lige kalifiye olan takımların oyuncuları, turnuva sürecindeki tüm eylem ve işlemlerinden şahsen ve müteselsilen de takım olarak sorumludurlar. Muhtemel maddi, manevi ve cismani zararlardan dolayı  turnuva yürütme kurulunun hiçbir sorumluluğu bulunmamaktadır. Bu tip durumlarda turnuvanın yapıldığı tesis yasal haklarını kullanabilir, organizasyon komitesi, olaya karışan takım ya da oyuncularını sonraki turnuvalardan men edebilir.

21 - Maça çıkmayan ve/veya takımını sahadan çeken takımlar komite kararı ile para cezasına çarptırılır veya bir sonraki turnuvaya davet edilmez. 

22 - *Maçlara kolye, yüzük ve saat vb. tehlikeli aksesuarla çıkılamaz. Siyasi, dini, ekonomik, sosyal ayrımcılık vb. propaganda amacı taşıyan bayrak flama forma gibi ürünlerin kullanılması  yasaktır.

23 - Burada yazılı olmayan kurallar haricinde çıkacak her türlü anlaşmazlık halinde verilecek yazılı dilekçeye istinaden veya resen Tertip Komitesi yetkilidir.

 E - PUAN USULÜ VE AVERAJ

  • Takımların belirlenmiş bir fikstür gereğince birbirleriyle karşılaşarak kazandıkları puan durumlarına göre derecelendirilmelerine “Puan Usulü Sistemi” ismi verilir. Buna göre, yapılan müsabakalarda kazanan takıma 3 (üç), berabere kalan takımlara 1 (bir) puan verilir ve kaybeden takıma ise puan verilmez.

    Puan usulü ile yapılan müsabakalar sonunda en fazla puan kazanan takım birinci, ondan sonra gelen ikinci ve devamı olarak sıralanır. Puanların eşitliği halinde gol averajı dikkate alınır. Gol averajı da eşitse daha çok gol atan takım üstün sayılır.

Turnuvaya katılan tüm takımlar ve oyuncuları ilgili katılım ile birlikte işbu yönetmeliği kabul etmiş sayılacaklardır. Takım kaptanı, takım ile iletişimde tek yetkilidir. Tüm itiraz, değerlendirme ve görüşmeler takım kaptanı ile yapılacaktır. Kaptanın yönetmeliği imzalaması ile kurallar tüm takımı bağlar. 

  

Maçlar biter, dostluklar bitmez. Sporun barış, dostluk ve kardeşlik olduğunu unutmayınız.