TSB Sigorta Sektör Ligi doğal çim sahalarda oynanır. Dolayısıyla, zemin yapısı itibariyle halı sahalara göre daha yorucu olabilmektedir. Buna karşın doğal çimin, yapılan spora dayalı (futbol) sakatlık riskini %70'e yakın düşürdüğü bazı araştırmalar ile gösterilmiştir. Özellikle kas, bağ ve tendonlardaki baskıyı azaltması itibariyle, suni çim zemine göre daha sağlıklıdır.

Ancak, ligimiz kısıtlı bir sürede oynandığı için, takımlarımız aynı gün içerisinde sabah ve akşam olmak üzere 2 maç yapmak durumunda kalıyorlar. Antrenmanlı takımlarımız için toplamda 50 dakikalık bir maç süresi, hiçbir sorun teşkil etmemekle birlikte, sıfır antrenmanla ya da hazırlık maçları yapmadan katılan takımlarımız zorlanabiliyor. Bunun önüne geçebilmek için ise bulunduğunuz ilde, varsa antrenman yoksa, hazırlık maçı imkanlarını değerlendirmenizi tavsiye ediyoruz. Lige kalan yaklaşık 2 aylık sürede haftada 1 ya da 2 gün yapılacak çalışma, performansı olumlu yönde etkileyecek, sakatlık ihtimalini düşürecektir.

Ligimiz, sektörel birlikteliğimizi perçinlemek, yeni ilişkiler kurmak ve endüstrimizi daha ileri seviyelere getirmek amacıyla tertiplenmektedir. Burada bir şampiyonlar ligi havası yaşıyoruz fakat şampiyonlar ligi maçına çıkmıyoruz. Rakip takımımızın yine bulunduğumuz sektörde faaliyet gösterdiğini, diğer takımda belki de ortak arkadaşlarımızın bulunduğunu, olmasa bile yeni dostluklar edinebileceğimiz bir fırsat olduğunu unutmadan maçlarımıza çıkmalıyız. Futbol yapısı gereği rekabeti içinde barındıran bir spor. Aynı zamanda basit ve 3 sonuçlu bir oyun. Hatalar oyunu da deniyor adına. Bu gerçekleri kabul ederek sahaya çıkmak, sonradan pişman olacağımız gereksiz hırsları bir nebze olsun frenleyecektir.

7. ligimizden itibaren tekmelik, zorunlu bir ekipman olarak kabul edilmektedir, tekmeliksiz oyuncu sahaya alınmayacaktır. Aynı şekilde metal çivili kramponlar (düz ya da sivri) kesinlikle kullanılamaz.

Maçlar esnasında forma karışıklıkları sık sık yaşanmaktadır. Buna engel olmak amacıyla, kontrast renk ikinci bir formanın ekiplerde bulunması istenecektir. Maç öncesinde hakem, her iki takımdan bir örnek oyuncuyu tam maç kıyafetiyle görmek isteyecektir. Değiştirilmesini talep etmesi durumunda değişiklik gerçekleştirilecektir.

Yine 7. ligimizden itibaren hakemlerimiz TFF tarafından atanmaktadır. Lig öncesi bildirdiğimiz saha numaralarına göre atamalar TFF tarafından gerçekleştirmektedir. Lig komitesinin ya da takımların hakemleri bilme tanıma ihtimali çok düşüktür. TFF hakemleri, TFF tarafından yoğun teorik ve bedensel eğitimlerden geçirilen, faal futbol hakemleridir , yerel ve ulusal liglerde de görev yapmaktadırlar. Ligimizde hakem kararları kesin kararlardır. Hakem kararlarına itiraz yapılamaz. 

Yanlış anlamaları engellemek üzere, lig öncesinde, esnasında ve sonrasında komitenin tek muhatabı takım kaptanıdır. Sair kişilerden gelen talepler dikkate alınmayacaktır.

Oyuncuların kurallara uygunluğu lig öncesinde yapılacaktır. Maç esame listeleri, her maç öncesi gözlemciler tarafından takımlardan alınıp, karşı takıma ibraz edilecek, itirazları olup olmadığı sorulacaktır. İtiraz varsa, kontrol edilene kadar oyun başlamayacak yoksa, kaptanlar kendi el yazıları ile "İTİRAZIM YOKTUR" yazarak ilgili kısmı imzalayacaklardır.

Başarılı ve hedeflerimize uygun bir lig olması dileğiyle.